Spanyolországba igazol a magyar válogatott középpályása!
Sajtóhírek szerint már csak az orvosi vizsgálat van hátra.
Ousmann Umar diplomát szerzett és beilleszkedett, de szerinte ez csak az ide érkezők 0,01 százalékának adatik meg.
Ousmann Umar az Európába érkező migránsok példaképe is lehetne – a ghánai férfi Afrikából érkezve sikeres életet kezdett Spanyolországban, és nemrég fejezte be egyetemi mesterképzését, mégis azt az üzenetet küldi a többi migránsnak, „ne tegyék”, amit ő. A The Local ES riportja.
A férfi öt év alatt, rendkívül kockázatos módon jutott be az Európai Unióba, ahol új életet kezdett. Innen azonban már óva int bárkit attól, hogy a veszélyes vállalkozásba belevágjon: „Az írástudatlanságtól eljutottam az egyetemi mesterképzésig, olyan ez, mintha megnyertem volna a lottót” – magyarozza Umar Barcelonában – „de ma már nem csinálnám meg újra, túl nehéz feladat”.
Ezt Umar már a Földközi-tengeren átvezető, számos migráns halálát követelő hajóútról mondja: „Én vagyok a 0,01 százalék. Sokan már útközben meghalnak, és csak az ide érkezők egy százaléka tud alkalmazkodni az európai életvitelhez”. A bevándorló tisztában van felelősségével: már civil szervezetet is alapított, mely a ghánai oktatást próbálja fellendíteni, ahogyan nemrégiben közös projektet indított a Proactiva Open Arms nevű szervezettel, mely arra biztatja a potenciális migránsokat, ne vágjanak bele a veszélyes vállalkozásba és maradjanak otthon.
A csoport azt mondja, az elmúlt három évben közel 60 000 migránst mentett meg a Földközi-tengeren. De Umar nemcsak erre hívja fel a figyelmet: szerinte a Szaharán való átkelés is a legnagyobb megpróbáltatás, ahogyan a Líbiában és Algériában történt bánásmód, és legjobb barátjának halála is megdöbbentette Európába vezető útján. „Mindig hordozni fogom ezt a terhet. Épp ezért senkinek nem kívánom, hogy végigmenjen azon, amin én” – vallott a Spanyolországban élő bevándorló.
Umar elmondta, már 13 évesen elhatározta, Európába szeretne menni, ugyanakkor az álom gyorsan szertefoszlott, mikor 45 társával együtt az embercsempészek faképnél hagyták a Szahara közepén. Líbiába érkezve már csak hatan élte túl az ivóvíz hiányában. Pár évet Líbiában dolgozott, majd Mauritániába ment, ahol egy csónakkal elindult az „ígéret földje” felé – az úton elvesztette legjobb barátját, akinek a csónakja elsüllyedt az hajózás során.
Spanyolországba jutva Umar megtanult spanyolul és katalánul, elvégezte a középiskolát, majd egy barcelonai egyetemen mesterképzésen is diplomát szerzett.